XIX Nocna Pielgrzymka z Piekar Śląskich do Częstochowy odbędzie się w intencji osób zranionych we wspólnocie Kościoła. Nasze wędrowanie będzie miało także charakter ekspiacji za zło, które nigdy nie powinno było się wydarzyć.
„Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6, 68)
Osoby, dla których wspólnota Kościoła stała się przestrzenią zaznania zła i nabycia trudno gojących się ran, mierzą się często z poczuciem wstydu, niezrozumienia, odrzucenia i osamotnienia. Gdy walą się życiowe fundamenty, pryska poczucie bezpieczeństwa, maleje zaufanie, a wyrządzone krzywdy dotykają sfer najbardziej osobistych, w sercu człowieka mogą rodzić się niełatwe pytania: Co robić? Gdzie szukać pomocy? Do kogo pójść?
Poprzez Nocną Pielgrzymkę chcemy zaprosić Was do wspólnej drogi, ramię w ramię, w stronę Jezusa. On nie ma niczego wspólnego ze złem, a w Jego ranach jest nasze zdrowie. Wierząc w to głęboko, pragniemy, aby wszyscy skrzywdzeni – dotknięci różnymi rodzajami przemocy – mieli okazję zaznać Jego miłości oraz spotkać się z dobrą stroną Kościoła, który nie ocenia, nie pomija, nie lekceważy i nie zadaje kolejnych ran.
Jesteście dla nas ważni, a przede wszystkim jesteście ważni dla Jezusa Chrystusa, który utożsamił się z Wami poprzez swoją krzyżową śmierć. Żadna z Waszych krzywd nie jest bagatelizowana ani przez Niego, ani przez nas.
Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa stanie się dla Was doświadczeniem udziału w Jego zmartwychwstaniu oraz dotknięcia wyciągniętych do Was dłoni, z którymi powinniście byli spotkać się już dawno. Bardzo zależy nam na tym, aby Nocna Pielgrzymka wyprowadziła Was z mroku nocy cierpienia ku paschalnemu porankowi.
Zaproszenie do udziału w Nocnej Pielgrzymce kierujemy oczywiście również do tych, którzy nie zaznali w Kościele zranień, ale dotyka ich los osób skrzywdzonych. Liczymy na obecność wieloletnich uczestników naszej inicjatywy, a także osób, które chcą podjąć ekstremalne wyzwanie przemierzenia pielgrzymkowego szlaku z Sanktuarium Piekarskiego w kierunku Jasnej Góry po raz pierwszy.
Oprócz wspólnego pielgrzymowania w intencji osób skrzywdzonych, planujemy także zorganizować cykl webinarów – konferencji, których zadaniem będzie budzenie świadomości wagi problemu przemocy (szczególnie w sferze seksualnej), sposobów zapobiegania temu rodzajowi zła, skutecznego reagowania na niewłaściwe zachowania oraz możliwości otrzymania koniecznej pomocy.
Webinary odbędą się online, a uczestnictwo w nich nie będzie wiązało się z żadnymi kosztami.
Jeśli trwasz w nocy doznanej krzywdy i potrzebujesz wsparcia, możesz znaleźć ją za pośrednictwem stron Fundacji Świętego Józefa (fsj.org.pl), Centrum Ochrony Dziecka (cod.ignatianum.edu.pl), Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży (ochrona.episkopat.pl) oraz Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań” (przystan-poradnia.pl). W celu pomocy osobom skrzywdzonym działa również Telefon Wsparcia „Zranieni w Kościele” pod numerem 800 280 900 (zranieni.info).
Z uwagi na charakter tegorocznej intencji, postanowiliśmy zorganizować cykl webinarów poruszających trudną tematykę zranień odniesionych wewnątrz wspólnoty Kościoła:
4.04. Ochrona małoletnich w Kościele przed wykorzystaniem | ks. Piotr Studnicki (webinar)
11.04. Nadużycia duchowe we wspólnotach | o. Tomasz Franc OP
12.04. Jak problem stał się kryzysem współczesnego Kościoła | o. Adam Żak SJ
17.04. Wykorzystywanie seksualne dzieci – oblicza dramatu | Jolanta Kobojek
Udział w webinarach jest całkowicie wolny. Wierzymy, że taka forma przygotowania duchowego przed pielgrzymką przyczyni się do zwiększenia wrażliwości na drugiego człowieka oraz jego dobro.